Secí stroj – jak vybrat ten správný?

seed_3

Jaro se blíží a zahrádkáři už přemýšlejí, co letos zasejí. Ti, kteří mají větší kus půdy, kterou musí obhospodařit, si mohou práci v lecčems usnadnit. V dnešní době už setí nemusí být taková námaha, jako dřív, kdy ohnutá a následně bolavá záda byla při této činnosti téměř samozřejmostí. Ptáte se, jak si práci ulehčit? Jak ušetřit čas a energii? Pořiďte si secí stroj, ještě je dost času na to, abyste to stihli ještě letos!

Secích strojů je mnoho, teď jen vybrat ten nejlepší právě pro Vás a Vaše potřeby! Aby secí stroj odpovídal Vašim představám a splnil Vaše očekávání, je nutné se zamyslet nad několika parametry, především nad tím, jak velkou plochu chcete osít, jaká je velikost semínek plodiny, kterou budete pěstovat a co je cílem, respektive, jak přesný a precizní má být výsledek, kolik práce si chcete ušetřit.

Tvojefarma.cz nabízí 2 základní typy secích strojů, a to lžičkové secí stroje a hobby secí stroje určené drobnějším pěstitelům. Pojďme si říct, v čem se liší a jaké jsou možnosti využití.

 

 

 

Lžičkové secí stroje

K-2Lžičkové secí stroje jsou určeny k přesnému výsevu. To znamená, že z výsevního ústrojí vypadává vždy jedno semínko za druhým, a proto pak není nutné rostlinky takzvaně jednotit. Setí zajišťují jednotlivé secí lžičky zapíchané do děr výsevního kotouče, které lze vyměnit podle toho, jak velká semena chcete vysít. Velikost lžičky je vždy přizpůsobena velikosti semene. Součástí secího stroje je sada lžiček různých velikostí, abyste mohli sít v podstatě všechny druhy semen od velikosti máku až po kukuřici, to je 11 typů lžiček. 12 kusů lžiček na kukuřici a 24 kusů na ostatní druhy.

Vzdálenost mezi jednotlivými semeny určuje počet lžiček umístěných na otočném kotouči. V momentě, kdy se lžička dostane nad odvaděč semen, pootočením semeno vyklopí do odvaděče, odkud semínko spadne do půdy. Na kotouč lze umístit maximálně 24 kusů lžiček. Když se kotouč otočí 1x kolem své osy, urazí stroj 80 cm, to znamená, že vzdálenost mezi jednotlivými semínky je závislá na počtu lžiček vložených do kotouče. Do kotouče lze vložit 24, 12, 8, 6, 4, 3, nebo 2 lžičky. Chceme-li spočítat vzdálenost mezi jednotlivými semínky, musíme 80 vydělit počtem zasunutých lžiček. Například, pokud použijeme 24 kusů lžiček (80:24 = 3,4), vzdálenost mezi semínky bude 3,4 cm.

sibr

Hloubku výsevu můžeme nastavit prostřednictvím radlice secího stroje v rozmezí 0-7 cm. Brázdu semen zakrývá zeminou podpěrný plech, na který je možné v případě potřeby umístit závaží.


Pro správnou kvalitu setby je důležité vhodné nastavení úrovně semen v části nádrže podavače. K tomuto účelu slouží regulační štít (šíbr), který rozděluje nádržku od dávkovací části. Ten se využívá pro správnou regulaci hladiny nasypaných semen tak, aby bylo umožněno bezpečné dávkování pouze lžičkami, nikoli držáky lžiček.

Lžičkové secí stroje můžeme rozdělit na ruční secí stroje a secí stroje za traktor. Pojďme se podívat na jednotlivé secí stroje podrobněji.

 

 

Ruční secí stroje

Ruční lžičkový secí stroj K-1

K-1

 • Základní varianta secího stroje je určena spíše pro menší políčka.
 • Kolečka jsou umístěna vedle sebe, připevněna přímo na hřídel.

 

  

 

 

Ruční lžičkový secí stroj K-1.2

 • K_1_2_1Dvouřádková varianta secího stroje typu K-1.
 • Vzdálenost řádků je možné nastavit mezi 30 a 70 cm.

 

 

 

Ruční lžičkový secí stroj KT-1

KT-1

 • Tento typ secího stroje vychází ze základního modelu K-1 a je doplněn o kompresní kolečko, díky kterému je možné řádek zároveň utlačovat.
 • Hnací kolečka jsou, stejně jako u K-1, připevněna přímo na hřídel.

 

 

 

 

Ruční lžičkový secí stroj K-2

K-2

 • Secí stroj K-2 je neprodávanější varianta secího stroje – kolečka jsou umístěna za sebou v jedné stopě, což umožňuje lepší vedení stroje.
 • Zadní kolečko umožňuje upěchování půdy po zasetí semínka.
 • U tohoto stroje už kolečka nejsou připevněna na hřídel, ale jsou poháněna řetězem.
 • Součástí tohoto stroje je teleskopický znamenák dalšího řádku.

 

Ruční lžičkový secí stroj K.2.2

k-2_2_web

 

 • U secího stroje K-2.2 se jedná výsevní modul stejný jako u K-2, s tím, že stroj vysévá 2 řádky najednou.

 

 

 

Secí stroje za traktor

U secích strojů za traktor máme 2 základní typy strojů, resp. modulů – G-2 a GS-2.

G-2

G-2 je secí modul s jedním kolečkem, který je dodáván buď samostatně, nebo se spojovacím dílem, kterým je pak modul připevněn k tažnému hranolu/bráně.

 

 

 

GS-2

 

GS-2 je secí modul s dvěma kolečky umístěnými za sebou, je určen pro lehčí a písčitou půdu. Opět dodávám samostatně nebo se spojovacím dílem.

 

 

 

V případě obou modulů je možné zapojit několik secích jednotek/modulů najednou k jednomu tažnému hranolu/bráně podle potřeby či šířky brány. Jednotlivé komponenty fungují nezávisle na sobě a kopírují nerovnosti povrchu půdy.

V našem sortimentu naleznete různé typy secích komponentů, které je možné kombinovat podle potřeby.

Hobby secí strojky

V nabídce Tvojefarma.cz najdete i secí stroje určené pro malé zahrady a záhony, které usnadní výsev semen do velikosti hrášku.

Princip setí u těchto secích strojků je založen na vibraci. U secích strojků Hobby Farmer FH-1 a Hobby Farmer FH-2 nastavíte intenzitu vibrace jednoduše pomocí matice, a to v závislosti na tvaru a velikosti semene. Dále upravíte velikost otvoru, kterým se semínka dostávají z násypky na výsevní nástavec, tzn. větší otvor na hrášek, menší třeba na mrkev. Nastavit lze i hloubku setí, a to v rozmezí 0–5 cm.

Rozdíl v Hobby Farmer secích strojích je pouze v upevnění koleček, FH-1 má kolečka vedle sebe, FH-2 má kolečka za sebou.

fh-1         fh-2

Mechanismus secího strojku Super MINI je jiný, semena jsou dávkována prostřednictvím šesti vyměnitelných osevních disků v závislosti na velikosti semen.

super_mini         super_mini_2

Výhodou těchto secích strojků je nejen snadné použití, ale i to, že můžete sít malé množství semínek (1-2 g) a secí strojek vyseje všechna semínka beze zbytku.

Všechny stroje i lžičky jsou vyrobeny z odolného plastu, vydrží funkční spoustu let. Další informace a videa, jak jednotlivé stroje pracují, najdete na našich webových stránkách. Pokud si přesto nejste jisti, jaký secí stroj je vhodný právě pro Vás, neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám s výběrem secího stroje poradíme.