Správné vytápění skleníku – jak vybrat to nejvhodnější

Téměř v 90% skleníků se pěstují rajčata a salátová zelenina. Ve většině případů se však skleníkové vytápění nepoužívá. Pokud jsou ale ve sklenících pěstovány exotické rostliny, jako orchideje nebo kaktusy, je vytápění nutností.

Avšak pozor, vytápět skleník se vyplatí i tehdy, jestliže tam pěstujete rajčata!

Je samozřejmé, že skleník musí být dobře izolovaný. K tomu je vhodné dvouvrstvé izolační sklo (minimálně 16 mm), nebo bublinková fólie. Podívejte na naši nabídku pařníků a fóliovníku ZDE.

Exotické rostliny jsou zvyklé na mnohem teplejší podnebí, a proto při pěstování takových rostlin je vytápění skleníku podmínkou. Spotřeba energie se liší podle teploty vzduchu venku, v lednu je samozřejmě vyšší než v červenci. Nicméně topný výkon je využíván neustále.

Pokud byste naopak využívali topení ve skleníku s rajčaty, bylo by zapnuté jen několik měsíců v roce (v dubnu, květnu, a pak v září a částečně v říjnu), protože v zimě rajčata nepěstujeme a v létě jej můžete s klidem vypnout, tedy pokud není opravdu deštivé a chladné léto. Dohromady tedy protopíte cca 20% roční spotřeby tepla.

Díky vytápěnému skleníku pak můžete sklízet rajčata od začátku června až do konce října. Kromě toho tak můžete předcházet i plísním a jiným nemocem. 

 

Jak můžete určit potřebu vytápění?

Abyste mohli určit potřebu vytápění skleníku, musíte vypočítat plochu skleníku, znát součinitel prostupu tepla v závislosti na zastřešení a uvést požadovaný teplotní rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou. Povrch se počítá ze součtu všech vnějších povrchů skleníku. Pokud má skleník základnu, počítá se pouze polovina plochy, protože izolace je zde lepší než izolace střechy. Součinitel prostupu tepla (= U-hodnota, dříve k-hodnota) je určen krytinou. U normálního skla 3 mm je to např. = U-hodnota 6, u dvouplášťových tabulí 6 mm = 3,5, u dvouplášťových tabulí 16 mm = 2,7. Pro teplotní rozdíl (ΔT) lze předpokládat nejnižší hodnotu v říjnu (např. Sněžka) - 3,5 °C a pokud chcete ve skleníku dodržet minimální teplotu pro rajčata 10 °C, výsledkem je hodnota 13,5 °C. C.

Příklad výpočtu: Pokud je celková venkovní plocha skleníku 20 m2, skleník je vybaven 6mm dvojitými stěnami (k-hodnota 3,5) a požadovaný teplotní rozdíl je 13,5 °C, potřeba tepla se vypočítá následovně: (A x U x AT ) = 20 x 3,5 x 13,5 = 945 kcal/h. Obvykle se výkon ohřívačů udává ve wattech. 1 watt = 0,86 kcal / h. Takže 945 X 0,86 = 812,7W. Potřebujete tedy minimálně 800 wattů výkonu. K vytápění skleníků či zimních zahrad můžete využít různé druhy topení. V našem obchodě tvojefarma.cz nabízíme několik osvědčených druhů vytápění, které se liší nejen parametry (spotřeba, výkon apod.), ale i tím, za jakým účelem a do jakých prostor jej chcete použít.

 

 

Elektrické vytápění skleníku

Asi nejjednodušším typem vytápění je použití elektrického ventilátorového topení. Samozřejmě není vhodné jakékoli topení. Speciální skleníková topidla jsou totiž vyrobena z nerezové oceli a jsou tak odolná proti vodě. Každý topný systém musí být regulovatelný, většinou ve spojení s termostatem, který je rovněž chráněn proti vlhku a mokru.Výhodou elektrického topení je jeho snadné použití. Topení lze navíc využít jako ventilátor, kdy vzduch cirkuluje, a proto je možné předejít mnoha plísňovým a bakteriálním chorobám. Naše elektrické skleníkové ohřívače jsou osvědčené a těší se velké zákaznické oblibě. Vyberte si pro vás ten nejvhodnější ZDE.

 

 

 

Půdní vytápění do skleníku

„Teplá noha“ podporuje růst, říkávají zkušení zahradníci. Tzv. teplá noha znamená udržovat kořenový systém rostlin v teple. To je důležité zejména u mladých rostlin a řízků. Půdní vytápění lze zajistit topnými rohožemi, panely, kabely nebo teplou vodou. Je vhodné provozovat půdní vytápění společně s dalším ohřívačem. Topný kabel je schopen zvýšit tepotu půdy o 8-12° C. Vhodné kabely pro půdní vytápění skleníků najdete v naší nabídce ZDE.